Herb podmiotu Archiwum BIP Urząd Miejski w Przedborzu

Sprawozdanie Burmistrza z 15 lutego

Sprawozdanie Burmistrza z 15 lutego

Sprawozdanie z działalności Burmistrza Miasta Przedborza w okresie od ostatniej sesji Rady Miejskiej


W okresie od ostatniej sesji prowadzone były prace nad konstrukcją budżetu miasta na rok 2005. Propozycje w tym temacie wielokrotnie omawiane były w trakcie komisji Rady Miejskiej i zaskutkowały projektem uchwały, który omawiany będzie na dzisiejszym posiedzeniu.

Za zgodą radnych prowadzone są negocjacje i rozmowy ze s-ką BIOENERGIA z Łodzi w temacie opracowania wniosku i studium wykonalności Termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Przedborzu, wraz z budową kotłowni na biomasę. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 1,5 mln złotych, przy czym pewne jest dofinansowanie z WFOŚ w wysokości 40% kosztów (dotacja). Czynione będą również starania o uzyskanie dotacji z EKOFUNDUSZU. Pozostałe należności wypłacane będą wykonawcy z oszczędności powstałych w wyniku wprowadzenia nowego, energooszczędnego źródła ogrzewania. Podobne rozwiązanie planowane jest w związku z koniecznością termomodernizacji budynku UM przy ulicy Pocztowej.

Urząd Miejski uaktualnił również wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w sprawie dofinansowania hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Mostowej. Wartość kosztorysowa obiektu wynosi ponad 4 miliony, przy czym w wyniku przetargu powinna ona znacząco zmaleć. Przetarg na w/w zadanie zostanie ogłoszony zaraz po uchwaleniu budżetu miasta przez Radę. Dofinansowanie inwestycji ze środków Tota-lizatora Sportowego wyniesie od 33 do 50% jej kosztów. W związku ze zmianą koncepcji sfinansowania obiektu wystąpiła konieczność przeprojektowania pewnych jego elementów (głównie kwestie dot. instalacji elektrycznej, zasilania, instalacji wod.-kan.). Prace te wykonał główny projektant, tzn. firma Lipski i Wujek z Łodzi.

Aktualnie prowadzone są rozmowy z FRP w Łodzi odnośnie współpracy w opracowaniu wniosku dot. rozwoju turystycznego miasta i gminy, który zostanie złożony w ramach ZPORR. Wniosek dotyczyć będzie wykonania drogi dojazdowej do zalewu (ul. Turystyczna), budowy kilku- kilkunastu obiektów typu: wiaty przystankowe i pola biwakowe przy planowanych trasach, oznakowania tras rowerowych i informacji turystyczno- użytkowej na terenie miasta. FRP przygotuje studium wykonalności niniejszego zamierzenia i konsultować będzie całość prac związanych z opracowaniem wniosku. Dokumentacja techniczna ulicy Turystycznej jest już gotowa, a dotycząca zagospodarowania turystycznego znajdzie się w gestii Urzędu w tym tygodniu.

W WFOŚiGW złożony został wniosek na dofinansowanie zakupu odsączarki osadu dla przedborskiej oczyszczalni ścieków. Zakupiona zostanie osączarka taśmowa, lepiej pasująca dla naszych potrzeb. Dyrektor ZUK i przedstawiciele UM obejrzeli urządzenie tego typu na terenie oczyszczalni ścieków w Końskich.

W dniu 5 stycznia br. burmistrz podpisał akt notarialny w sprawie przejęcia od OSM w Radomsku obiektu po byłej zlewni mleka przy ulicy Łazickiej. Kolejne akty notarialne , dotyczące zbycia nieruchomości odbyły się w dniu 9 stycznia.

14 stycznia , z udziałem przewodniczącego RM oraz burmistrza odbyło się Walne Zebranie MKS „Pilica” Przedbórz, w trakcie którego dokonano wyboru władz klubu. Prezesem ponownie został pan Wojciech Mularczyk.

W związku z problemami finansowymi i organizacyjnymi SPZOZ (sprawa warunkowego kontraktu na oddział dla przewlekle chorych) burmistrz odbył na prośbę dyrekcji Zakładu 2 spotkania dyrektorem i pracownikami Wydziału Polityki Społecznej UW w Łodzi. Rozmowy dotyczyły głównie kwestii przyśpieszenia wpisu zmian w rejestrze wojewody oraz innych kwestii proceduralnych. Z panią dyrektor Okońską – Jędrzejczyk omówiona została również sprawa zwiększenia środków dla przedborskiego OPS.

Odnośnie konieczności utworzenia z dniem 1 marca br. zakładu pielęgnacyjno- opiekuńczego w miejsce dotychczas funkcjonującego OPCh burmistrz odbył spotkanie w Moszczenicy z przedstawicielami samorządu i dyrekcją SPZOZ. Tamtejsza służba zdrowia boryka się dokładnie z takimi samymi problemami jak przedborska (również kontrakt warunkowy na 2 m-ce), przy czym zamiast z.p.o. Rada Gminy podjęła chwałę o utworzeniu z.o.l. Wymiana doświadczeń z Moszczenicą w temacie bieżącego funkcjonowania opieki medycznej będzie kontynuowana.

20 stycznia burmistrz uczestniczył w Radzie Forum Wójtów Województwa Łódzkiego, której obrady zdominowane zostały przez dwa tematy: problemy oświatowe i skromne środki pomocowe na infrastrukturę z UE dla gmin. Tematyka ta będzie kontynuowana.

Trwają przygotowania do obchodów 600-lecia Miejskości Przedborza. Patronat honorowy nad uroczy-stościami objął, jak już informowałem, Marszałek Województwa. Swój udział potwierdziła delegacja i wykonawcy z zaprzyjaźnionego Pribora. Współorganizatorem będzie BS w Przedborzu, który w br. obchodzi 75 rocznicę powstania. Do współpracy zaprosiłem również osobiście prezydenta Łodzi- Jerzego Kropiwnickiego, który do roboczych kontaktów oddelegował Dyrektora Wydziału Promocji UM Łodzi. W organizację imprezy włączą się również stowarzyszenia z naszego terenu oraz Stowarzyszenie ARS POPULI, które najprawdopodobniej zorganizuje plener malarski, którego efekty obejrzeć można będzie na głównych uroczystościach rocznicowych zaplanowanych na pierwszy weekend września.

W dniach 31 stycznia i 4 lutego burmistrz uczestniczył w posiedzeniach Regionalnego Komitetu Steru-jącego PAOW i SAPARD. Na spotkaniu lutowym doszło do podsumowania działania w/w programów preakcesyjnych, po czym nastąpiło oficjalne rozwiązanie RKS.

W dniach 5 i 6 lutego przy znaczącym współudziale organizacyjnym UM odbyły się zawody w piłce halowej o puchar burmistrza i przewodniczącego RM w Przedborzu. W zawodach udział wzięło łącznie 10 drużyn.

W dniach 18, 21 i 24 stycznia oraz 7 i 10 lutego burmistrz uczestniczył w posiedzeniach komisji RM poświęconych głównie sprawom inwestycyjnym i budżetowym.

Dwukrotnie w ostatnim okresie burmistrz miasta wziął udział w spotkaniach organizowanych przez ZE- Radomsko. Były one poświęcone dużym inwestycjom obejmującym wymianę linii energetycznych (wartość około 4 miliony złotych), które w najbliższym czasie, przy dofinansowaniu ze środków unijnych, mają być realizowane na naszym terenie.

W dniu 9 lutego br. zakończył się cykl obowiązkowych szkoleń z zakresu bhp, zorganizowanych dla kadry kierowniczej Urzędu Miejskiego. Programem szkolenia zostało objęte również kierownictwo Urzędu. Wcześniej, bo w styczniu podobny kurs zorganizowano dla pracowników gminy.

10 lutego burmistrz miasta, wraz z wójtem gminy Radomsko prowadzili rozmowy z dyrekcją Departamentu Finansowego NFOŚ w W-wie w sprawie wyrażenia zgody na zwolnienie naszych gmin z poręczenia dokonanego na początku lat 90-tych na rzecz miasta Radomska. Według zapewnień pani dyrektor Zaleskiej sprawa ta znajdzie szczęśliwy dla nas finał do końca lutego br. W związku z powyższym nie będzie konieczności modyfikowania budżetu naszego miasta, co niestety byłoby niezbędne w sytuacji nie anulowania wspomnianego wcześniej poręczenia. W temacie tym będę informował Radę na bieżąco w miarę rozwoju sytuacji.

W dniu 11 lutego burmistrz miasta przewodniczył Walnemu Zgromadzeniu Gmin Powiatu Radomszczańskiego, w trakcie którego przyjęto budżet Związku na rok 2005, zapoznano się z ofertą PUP w Radomsku adresowaną do samorządów (nadal obowiązuje 2-letnia efektywność w przypadku robót interwencyjnych) oraz szeroko omówiono problemy z finansowaniem placówek oświatowych przez gminy.

Burmistrz Miasta Przedborza Wojciech Ślusarczyk

Metryka

sporządzono
2005-03-03 09:17:44
zmodyfikowano
2005-03-03 09:18:45 przez -
ilość odwiedzin
1264